World of UO
Ücretsiz Olarak Oyna login.worldofuo.com: 2593

Sur Sistemi

Sur Sistemi Nedir?

Sur Sistemi, klan liderlerinin kendilerine ait topraklar belirleyip bu toprakların yönetimini yapmalarına olanak sağlayan sistemdir.
Bu Sayfada Yer Alan Bilgiler

- Kimler Kale Kurabilir?
- Avantajları Nelerdir?
- Sur Sistemi İle İlgili Genel Bilgiler
- Yetkilendirme
- Tasarlama
- Eşya Sabitleme
- Satıcılar
- Muhafızlar
- Bayrak Seçimi
- Sur Duvarları
- Surların SilinmesiKimler Kale Kurabilir?

Kaleler sadece guildlere özeldir. Bir kale sahibi olmak için öncelikle bir guildinizin olması gerekir.

Kaleler en az 20 x 20, en çok 60 x 60 genişliğinde olabilir. Sonradan kale genişletilmesi işlemi yapılamaz.

Kale kurulacak arazi engelsiz, ağaçsız ve düz olmalıdır. Bu kurallara uymayan alanlara sur inşa edemezsiniz.

Bir guild kalesine sahip olmak için 2.000 Token ya da 2.500.000 Altın gereklidir. Bu ücreti karşılayabilecek durumdaysanız bir kale yeri bulup (minimum 20x20 düz bir alan olacak şekilde) oyun içinden bir oyun yetkilisine ulaşınız.Avantajları Nelerdir?

- Tamamen size ait topraklarda evleri istediğiniz gibi yerleştirme, iç dekorasyon yapma, kale içine banker, atçı gibi satıcılar yerleştirme, çeşitli eşyalar ekleme vb.

- Sadece sizin izin verdiğiniz guild ve oyuncuların içeri giriş yapabilmesini sağlamak. Klanlara özel güvenli bir bölge oluşturmak.

- Bağımsız kaleleri (örneğin Britain Kalesi) ele geçirdiğinizde sadece sur yetkisine sahip karakterlerin girmesini sağlarsınız. Ayrıca bu kalelerde bayrağınız dalgalanır.

- Eğer sur içine bir geçiş kapısı yerleştirdiyseniz herhangi bir geçiş kapısından erişim sağlanır.


Kale Yönetimi

Sur sahibi olan guildin lideri (guildmaster), aynı zamanda kale komutanıdır. Yönetim tamamen onun elindedir. Ancak isterse bu hakkını başka bir guild elemanına da devredebilir.

Kale komutanı [sur komutu kullanarak kale yönetim ekranını açabilir.Genel BilgilerKomutu ilk kullandığınızda açılan bu ekran size kalenizle ilgili bazı istatistiksel bilgiler verir.

Sur Seviyesi: Komutan, elde ettiği başarılar sonucunda (Görev yapmak, Kale fethetmek vb.) kalesine deneyim puanı kazandırır. Bu deneyim puanları birikerek sur seviyesinin belirlenmesinde yardımcı olur.

Sur seviyesi, kalenize alabileceğiniz eşya, satıcı, muhafız sayıları ile item sabitleme limitlerinin belirlenmesinde etkilidir. Örneğin 1. seviye surlara 2.000 nesne koyabilirken 2. seviye surlara 4.000 nesne konulabilir.

Başarı Puanı: Başarı puanları birikerek sur seviyesinin atlanmasını sağlar. Burada 0/60 şeklinde görünen ifadede ilk sayı başarı puanını, ikinci sayı ise sonraki seviye için gereken başarı puanını gösterir.YetkilerBuradan başka bir guilde ya da tek tek oyunculara sura giriş izni verebilirsiniz. Ayrıca verilen izinleri de bu listeden kaldırırsınız.

Kapı Kontrolü: Sur kapılarının kilit durumunu yönetmenizi sağlar.

UYARI: Sur Savaşları etkinliği sırasında sur kapılarını kontrol edemezsiniz. Korumalı bir sur değilseniz kapılar açık kalacaktır.

Bir Oyuncuyu Kale Dışına Gönder: Seçtiğiniz zaman bir işaret çıkar, bunu kullanarak ilgili kişiyi surdan uzaklaştırabilirsiniz.Tasarım

Bu bölüm kalenizin iç kesimlerinin dekorasyonunu yapmanızı sağlar.

Kullanacağınız dekorasyon malzemelerinin tamamı belli bir ücret karşılığında yapılır. Bu bedel bankanızdan çekilir. İlgili dekorasyon eşyalarını sildiğiniz zaman bankanıza geri ödeme yapılmaz.1. seviye sur için 2000 adet tasarım nesnesi çıkarabilirsiniz. Ekleyeceğiniz addonlar (birleşik eşyalar) oluşturdukları eşya kadar yer tutar. Örneğin bir pentagram addon eklerseniz bu 9 eşya slotunuzu harcar.

Bu bölümde yer alan Eşyalar kısmında sizin için bazı sur eklentileri yerleştirdik. Bunları fonksiyonel bir şekilde surunuz için kullanabilirsiniz:

Eşya Sabitleme

Sahip olduğunuz eşyaları evinize sabitler gibi zemine ya da tasarımlarınızın üzerine sabitleyebilirsiniz. Örneğin çiçeklerinizi bu şekilde sur içine yerleştirebilirsiniz.

1. seviye sur için 50 adet eşya sabitleme hakkı verilmiştir.

Satıcılar

Kaleniz için NPC/Satıcı çıkarmanızı sağlar. Belli satıcıları kalenize çıkarabilir, bu sayede şehre gitmeden alışverişinizi yapabilirsiniz. Her satıcı için 500,000 altın alınır.

1. seviye sur için 3 adet satıcı çıkarma hakkı verilir.

Satıcılarınızı istediğiniz gibi giydirebilirsiniz.

Muhafızlar YENİ!

Bu bölüm kale sınırları içinde kalenizi koruması için paralı askerler/yaratıklar kiralamanızı sağlar.

Muhafızlar ekranında çıkartabileceğiniz NPCler ve fiyatları bulunmaktadır. Her sur seviyesi için 5 muhafız çıkartabilirsiniz.Kiraladığınız muhafızlar size ve kale giriş yetkisi olan oyunculara yeşil renkle görünürler ve saldırmazlar. Bunun dışındaki oyuncular bu muhafızları turuncu renkte görür ve muhafızlar tarafından saldırılabilir.Muhafızlar sur savaşları etkinliğinde kalenizi güçlendirmeniz için düşünülmüştür.Bayrak Seçimi

Her kalenin bir bayrağı vardır. Bu bayrak ele geçirdiğiniz kalelerde dalgalanır.

Bayrağın görünüşünü ve rengini bu bölüm yardımıyla ücretsiz olarak seçebilirsiniz.GÜNCELLEME: Bayrak seçimi sur menüsünden kaldırılarak guild ekranına taşınmıştır. Sur sahibi guildin guildmasterı paperdollde yer alan GUILD butonuna tıklayarak bayrak seçim ekranına gidebilir. Ayrıca sur sahibi kişi [bayraksecim komutunu kullanarak da bayrak seçim ekranına ulaşabilir.Sur Duvarları

Eğer korumalı bir kaleniz yoksa sur duvarlarına diğer oyuncular saldırabilir ve duvarları yıkıp içeri girebilirler. Sur sahibi sur menüsünü kullanarak duvarları tamir ettirebilir.Kalenizin saldırılamaz duvarlara sahip olması için ilk etapta 500.000 altın ödemeniz gerekir. Ayrıca korumalı statüsünün devamı için sur sahibi oyuncu günlük 10.000 altın ödemelidir. Bu ödeme her gece saat 00.00 da otomatik olarak sur sahibinin bankasından paranın çekilmesi şeklinde yapılır. Para çekilemezse sur duvarları saldırılabilir duruma geçer.

Sur sahibi sur menüsünü kullanarak ödemediği ücreti ödeyerek tekrar suru tam korumalı hale getirebilir.

Sur duvarlarının koruma gücü ve tamir ücreti surun seviyesine göre belirlenmektedir.Surların Silinmesi

Sur sahibi olan guild yıkıldığı zaman sur silinir. Sur silindiği zaman tüm tasarımlar, satıcılar, muhafızlar da silinir. Ayrıca sabitlenmiş eşyaların sabitliği kaldırılır (yani herkes tarafından erişilebilir duruma gelir).

Ayrıca kale sahibi olan guilde bağlı oyuncular 3 ay süreyle kalelerine giriş yapmazsa ve kale içerisinde hiç ev kalmadıysa otomatik olarak kale yıkılır.

Kale silinmesi sonucunda inşa eden oyuncuya geri ödeme yapılmaz.

İlgili Yazılar

Üye Girişi
Seviye Sınıfı Liderleri

Haftanın En İyileri

Etkinlik Birincileri

Günün Yaratığı

Ayın Resmi

{Forum}

Facebook Sayfamız