World of UO
Ücretsiz Olarak Oyna login.worldofuo.com: 2593

Guild Sistemi

Guild ya da bizim tabirimizle klanlar oyuncuların bir arada bulundukları gruplardır.

Ultima Online'ın klasik guild sistemini bir adım öteye taşıyabilmek için arayüzü ve sistemleri tamamen değiştirdik. Bu sayfadan yeni guild sistemi hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Guild menülerine erişmek için karakter ekranında (paperdoll) bulunan GUILD butonuna tıklayın.


Yeni Guild Kurma

Guildi bulunmayan bir oyuncu karakter görünümü ekranındaki GUILD butonuna tıklayarak yeni guild kurma ekranına ulaşabilir.

Guild Kurulumu

Guild kurma ücreti 50000 altın olup bu para guildi kuran kişinin bankasından çekilir. Eğer çantanızda Guild Kontratı varsa sizden para alınmaz.

Yeni Guild Kur bölümünde bazı bilgiler vermeniz gerekir. Kısaltma olarak en çok 3 karakter seçilebilir. Bu kısımda kısaltma kısmında özel işaretler kullanamazsınız. Özel işaretler kullanabilmek için için guildinizi geliştirmeniz gerekir.

Tüm bilgiler girildikten sonra OKAY butonuna basarak guildinizi kurabilirsiniz.


Guild Davetleri

Bazı guildlere katılım guild sahipleri tarafından serbest bırakılabilir. Bu guildler listesine Guild Davetleri ekranından ulaşabilirsiniz. Gerekli şartları taşımanız ve guildin belirlemiş olduğu kuralları kabul etmeniz durumunda guilde doğrudan katılabilirsiniz.

Guild Davetleri


Guild Menüsü

Guilde üye olan kişiler GUILD butonuna bastıkları zaman aşağıda gördüğünüz menü açılır.

Guild Menüsü

Guild menüsünde guild ile ilgili genel bilgiler, seviye, prestij puanları, sıralaması ve işlemler yapabileceğiniz bölümlere giden bağlantılar bulabilirsiniz.

Guild Seviyesi ve Prestij

Sunucumuzdaki tüm guildler seviye sistemine dahildir. Bu sistemde etkinliklerden ve savaşlardan kazandığınız başarılar sonucu prestij puanları kazanırsınız. Belli sayıda prestij puanı ile seviyeniz artar. Seviyeniz arttıkça çeşitli ödüller kazanırsınız (Örneğin guild atı, guild kıyafetleri vb).

Guild seviyesi ile ilgili daha sonradan bilgi verilecektir.


Guild Bilgileri

Bu bölümde guildinizle ilgili genel özellikleri görebilir, guildiniz için bayrak seçebilir, guild türünüzü değiştirebilir, guildi başkasına devredebilir, guild üye alımlarını kurallarınızı da belirterek serbest hale getirebilirsiniz.

Guild Bilgileri

World of UO'da iki tür guild bulunur: Bunlardan savaş guildleri sadece savaşçı karakterlerin katılabildiği ve tüm diğer savaş guildlerinin düşman olarak görüldüğü guild türüdür. Diğer tür olan özel guild ise hayvan eğitmenleri, terziler, demirciler gibi tasarım işçilerinin oluşturduğu normal özellikteki guildlerdir.

Guild türü değiştirmek için tüm üyelerin yetenek gereksinimlerinin karşılamış olduğuna bakılır. Eğer guilde alınan bir kişi sonradan yeteneğini savaşçı karakter tarzında değiştirirse 1 gün içinde guildden çıkartılır.

Üye Tercihleri

Üye Tercihleri bölümünden unvan belirleyebilir, bilgilerinizi görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca guildden çıkmak için bu bölümü kullanmalısınız.

Yetkileriniz

Yetkileriniz bölümünde rütbenize göre guildde yapabileceğiniz işlemler listelenmektedir.


Üye Listesi

Guilde bağlı olan üyelerin listesine bu bölümden ulaşabilirsiniz. Bu kısımda iki liste bulunur. Bir liste son giriş tarihlerine göre, diğer liste ise guilde olan katkılarına göre sıralanır. Ayrıca buradan üye sınırını da görüntüleyebilirsiniz. Bu sınır her guild için 10 üyedir. Hiçbir guild 10 üyeden daha kalabalık olamaz.

Üye Listesi


Üye Bilgileri

Her üyenin sol tarafındaki butona tıklayarak üye bilgileri ekranına ulaşabilirsiniz. Buradan üyeler için yetkinize göre unvan belirleyebilir, sadakat gösterebilir, rütbesini değiştirebilir ya da guildden atabilirsiniz. Ayrıca Başarı Durumu bölümünde guildin diğer oyuncularına göre başarısının ortalamanın altında ya da üstünde olup olmadığı ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Üye Bilgileri


Rütbeler

Guildinizdeki rütbeleri kendiniz düzenliyorsunuz. Bu bölüm rütbeleri düzenlemeniz ve yetkilerini belirlemeniz içindir.

Rütbe Yönetimi

Bir rütbe ekleyebilir ya da var olan rütbeleri değiştirebilirsiniz. Rütbelerle ilgili sadece iki bilgi düzenlenebilir: Birincisi adı, ikincisi yetkileri.

Rütbe Düzenleme

Rütbe Düzenleme ekranında rütbe adını, o rütbeye sahip oyuncu listesini ve o rütbeye sahip üyelerin yapabileceklerini belirleyebilir ya da rütbeyi silebilirsiniz.

İki rütbe silinemez: Başkan ve Üye. Ancak bunların adını değiştirme şansını var.


Bonuslar

Etkinlikler sonucunda guildinizin üyelerine özel bazı ayrıcalıklar kazanırsınız. Bu ayrıcalıkları Bonuslar bölümü ile aktif edebilirsiniz.


Mesajlar

Bu bölümden guild üyelerine gönderdiğiniz mesajları görüntüleyebilir, yeni bir mesaj oluşturabilirsiniz.


Ayrıca diğer guildlere de bu kısımdan mesaj atabilirsiniz. Guild üyelerine attığınız mesajlar doğrudan tüm guild üyelerine bildirim ile ulaştırılır. Buna karşılık diğer guildlerin gönderdiği mesajlar için mutlaka bu ekrana bakılması gerekir.


Etkinlikler

Guildlere prestij puanı ve ödül puanları kazandırabilecek etkinliklerin listesidir. Bu bölümde etkinliğe kalan süre, kazandıracağı prestij puanı, ödül puanı vb. bilgileri yer alır.


Hazine

Guildlerin sahip olduğu şehirler, kaleler ve gözetleme kuleleri onlara para kazandırır.

Şehirlerdeki satıcılar sahip olan guildin belirlediği oranda vergiyi ürünlere ekler, satın alınan her ürün ile guild komisyon alır.

Gerek bağımsız kaleler, gerekse guild kaleleri de oyunculara para kazandırır. Buradaki paralar sigorta (insurance) parasının bir kısmının en yakındaki kale ya da kuleye aktarılması ile gerçekleşir. Kale gelirlerini sadece Sur Savaşı sonrası çekebilirsiniz. Eğer sur başka bir guild tarafından ele geçirilmişse biriken para ele geçiren guilde gider.


Savaş İstekleri

Bilgi ekranları yoluyla guildlere savaş teklif edebilir, gelen teklifleri onaylayabilir ya da reddedebilirsiniz.


Savaş Davetleri bölümünde eğer savaşı siz teklif ettiyseniz buradan iptal edebilirsiniz. Savaş diğer guild tarafından teklif edildiyse kabul edebilir ya da reddedebilirsiniz. Savaşın süre sınırı ve öldürme limitleri de bu ekrandan görüntülenebilir.


Savaşta Olduğunuz Guildler ekranı size savaş ile ilgili bilgi verir. Buradaki butona tıklayarak daha fazla bilgi alabilir ya da teslim olabilirsiniz.

Bu bölümde ayrıca Savaş İstatistikleri, Guild Sıralaması ve Geçmiş Savaşlar bulunur.


İttifak Ekranı

Sunucumuzda ittifak sistemi aktif değildir. Ancak ilerleyen bir dönemde aktif olma durumu olursa ilgili bölüm aşağıda açıklanmıştır.

Guildler kendi aralarında ittifak kurabilecekler. İttifakları yönetebilmek için Guild menüsüne İttifak butonu eklenmiştir:

İttifak Sistemi

İttifak kurabilmek için herhangi bir savaşta olmamalısınız. Ayrıca Kendinize ait bir birlik (faction) kurmamış olmanız gerekiyor.

Yeni bir ittifak kurmak için İttifak ekranında en alttaki butona tıklayınız.

İttifak Sistemi

Açılacak ekranda ittifak için bir isim belirtmeniz gerekiyor.

İttifak Sistemi

Ardından gelecek ekran guild listesidir. Burada ittifak kurulmaya müsait tüm guildler listelenecektir.

İttifak Sistemi

Diğer guildlerin gönderdiği ittifak davetlerini görmek, onaylamak ya da reddetmek için İttifak ekranında sağ altta yer alan Davetler butonuna tıklayın.

İttifak Sistemi

İttifak lideri, İttifak ana ekranından üyeleri, davet gönderilenleri ve davetlere verilen cevapları görebilir. Ayrıca bu ekrandan ittifak liderliğini devredebilir ya da bir guildi ittifaktan çıkarabilir.

İttifak Sistemi

Ayrıca bu ekranda yer alan İttifağı dağıt butonu yoluyla ittifak sonlandırılabilir.

İlgili Yazılar

Üye Girişi
Seviye Sınıfı Liderleri

Haftanın En İyileri

Etkinlik Birincileri

Günün Yaratığı

Ayın Resmi

{Forum}

Facebook Sayfamız