World of UO
Ücretsiz Olarak Oyna login.worldofuo.com: 2593

Guild Sistemi (2019)

× UYARI: Bu sayfadaki bilgiler eskidir. Guild Sistemi ile ilgili en güncel bilgileri içeren sayfamız için buraya tıklayın.

Konu Başlıkları

- Guild Nedir?
- Nasıl Guild Kurulur?
- Guild Bilgileri Ekranı
- Üyeler Listesi
- Diğer Guildlerle İlişkiler (Diplomasi)
- Rütbeler ve Görevleri
- Guild Üyelerinin Kullanabileceği Komutlar
- Bir Guildi Devretmek
- Guildden Çıkmak ve Guildi Dağıtmak

Guild Nedir?

Oyunda belli kişiler arasındaki yardımlaşma, paylaşma ve bir arada olmayı ifade eder. Bir guilde bağlı oyuncular birbirlerine dosttur, ortak kararlar alırlar.

Bir guilde bağlı oyuncu, bağlı olduğu guildinin kısaltmasını adında taşır. Ayrıca isim özelliklerinde onun için bir ünvan (isteğe bağlı) ve guild adı yer alır.

Yararları Nelerdir?

1. Diğer guild üyeleri ile yazışma, mesajlaşma, ortak karar alabilme, birlikte çalışma.
2. Tüm guild üyeleri birbirinin isimlerini yeşil renkli görür (Player Killer ve Criminal olanlar hariç). Birbirlerine suçlu olmadan saldırabilirler, öldükleri zaman cesetlerinden eşya çekebilirler.
3. Sur sisteminden faydalanabilirler (surlar sadece guildlere özeldir).

Nasıl Guild Kurulur?

Herhangi bir guilde üye olmayan bir oyuncu 500,000 gold vererek guild kurabilir. Bunun için karakter ekranında (paperdoll) yer alan GUILD butonuna tıklamalıdır. Aşağıdaki gibi bir ekran gelir:Burada guild kurmanın ücreti yazar, doldurmanız gereken iki yer görürsünüz. Birincisi "Enter Guild Name", guildinizin adı; ikincisi "Abbrevation" bir guild kısaltması.

Belirleyeceğiniz guild adı ve kısaltması daha önceden alınmamış olmalı, ayrıca sunucu guild adı kurallarına da uyumlu olmalıdır. Guild adınızın uzunluğu 16 karakteri geçemez, kısaltma ise en fazla 3 karakter olabilir.

Ayrıca yine bu ekranda yer alan "Ignore Guild Invites" kutusunu seçerek, başka bir oyuncunun size guild daveti atmasını engelleyebilirsiniz. Böylelikle davetler otomatik olarak engellenir.

Guild Bilgileri Ekranı

Guildi kurduktan sonra karakter ekranındaki GUILD butonuna bastığımız zaman guild bilgileri ekranı gelir. Bu pencere 3 bölümden oluşur: My Guild, Guild Roster ve Diplomacy.Guild Bilgileri bölümünde guild adı, ittifak adı, guildin bağlı olduğu faction, guild açıklaması, web sitesi, guild adını göster seçeneği ve guildden ayrılmanızı sağlayan "Resign" butonu yer alır.

Bir guildmaster guild bilgilerini bu kısımdan değiştirebilir. Buna karşın guild adı ve kısaltmasını değiştiremez, bunu ancak bir staff yardımı ile 100,000 gold vererek yaparsınız.

Üyeler Listesi

Guild penceresinin üzerindeki "Guild Roster" butonuna bastığımızda karşımıza guild üyelerinin listesi gelir:Buradan bir guild üyesi arayabilir, guild üyelerinin rütbelerine, son giriş tarihlerine ve ünvanlarını görebilirsiniz.

Ayrıca guilde davet etme yetkisi olan bir guild üyesi "Invite Player" butonunu kullanarak guilde yeni bir oyuncu ekleyebilir.

Guild Üye Bilgisi

Guild üyeler listesinde, üyenin adının solunda yer alan butona tıkladığımızda onunla ilgili bilgilere ulaşırız.Guildmaster (guild kurucusu) ya da yetkisi olan bir oyuncu, bu bölümden bir üyenin rütbesini değiştirebilir, bir guild ünvanı verebilir ya da guildden atabilir.

Promote, bir üst rütbeye yükseltir.
Demote, bir alt rütbeye düşürür.
Set Guild Title, bu üye için isim özelliklerinde guild adının solunda görünecek bir yazı belirlemenmesini sağlar.
Kick, üyeyi guildden atmak.

Cast Vote For This Member, guild lideri yoksa, bir lider seçimi için her guild üyesi bu buton yardımıyla oy kullanabilir.

Diğer Guildlerle İlişkiler (Diplomasi)

Guild penceresinin üst kısmında 3. buton "Diplomacy" butonudur. Sunucudaki tüm guildlerin bir listesine ulaştığınız bu bölümden bir guild arayabilir, guildlerin adlarına, kısaltmalarına ve sizinle ittifak/savaş/tarafsız durumlarına bakabilirsiniz.Guild İlişkileri

Bir guildin solundaki butona tıklayarak diğer guildler için guild bilgileri kısmına ulaşırsınız.

Barış durumunda "Request Alliance", "Declare War!" butonları bulunur:

Request Alliance, bu guilde ittifak daveti gönderirsiniz, karşı guild kabul ederse o guild ile ittifak sağlanır, diğer guild üyeleri de dost olarak görünür. Bir ittifak kurarken ittifak kuran guild ittifak lideri olacaktır. Bu sırada ittifak için bir de isim belirlemesi gerekir.

Declare War!, bu guilde savaş ilan edersiniz, savaş ilan ederken savaşın hangi şartlarla sonlanacağını da belirtmeniz gerekli (Kaç saat süreceği ve bir guild karşı guildden kaç oyuncu öldürürse sonuçlanacağı).Savaş durumunda "Surrender" butonu bulunur:

Surrender, Bu butona tıklarsanız karşı guildin kazandığını kabul eder, teslim olursunuz. Savaş sona erer.

Dostluk durumunda "Show Alliance Roster", "Remove Guild from Alliance" ve "Promote to Alliance Leader" butonları bulunur:

Show Alliance Roster, ittifak bilgileri.

Remove Guild From Alliance, eğer ittifak lideriyseniz bu buton yardımıyla bir guildi ittifaktan atabilirsiniz.

Promote to Alliance Leader, ittifak lideri, bu buton yardımıyla liderliği devredebilir.

Rütbeler ve Görevleri

1. Seviye (Ronin)

2. Seviye (Member), roninleri atabilir, guild evi eşyalarını kullanabilir, guild lideri için oy kullanabilir.

3. Seviye (Emissary), bir oyuncuyu guilde davet edebilir, kendinden düşük seviye üyeleri guildden atabilir ve kendi seviyesinin altına kadar olan üyelerin rütbelerini düşürüp yükseltebilir, bir üyeye ünvan verebilir, guild evine erişebilir ve lider için oy kullanabilir.

4. Seviye (Warlord), roninleri atabilir, guild evi eşyalarını kullanabilir, savaş durumunu kontrol edebilir, guild liderliği için oy kullanabilir.

5. Seviye (Guild Leader), tüm yetkilere sahiptir.

Guild Üyelerinin Kullanabileceği Komutlar

Guild İçi Yazışma

Bir guild üyesi, diğer guild üyeleri ile .g mesaj ya da [g mesaj şeklinde oyun içi yazışabilir.

Ayrıca eğer guild bir ittifağa bağlı ise .a mesaj veya [a mesaj şeklinde ittifaktaki tüm guild üyeleri ile yazışabilir.

Guild chat için Alt gr + * ve Alliance chat için Alt gr + (tire) kullanılabilir.

Çevrimiçi Guild Üyeleri

Bir guild üyesi .glist ya da [glist yazarak oyundaki tüm guild üyelerinin listesine ulaşabilir. Ayrıca bu ekrandan başka bir guild üyesine özel mesaj iletebilir.

Özel mesaj ekranı ayrıca o guild üyesinin konumu hakkında da fikir verecektir.

Bir Guildi Devretmek

Bunun için guildmaster, devredeceği kişinin rütbesini diğer üyelerden yüksek olacak şekilde arttırır. Guildden çıktığı zaman liderlik, rütbesi en yüksek olan üyeye geçecektir.

Eğer guildmaster çıktığı zaman geriye kalanların rütbesi Ronin ya da eşitse guild master belirlenemeyeceğinden guild tamamen dağılacaktır.

Guildden Çıkmak ve Guildi Dağıtmak

Guildden Çıkmak
Bir guild üyesi guildinden ayrılmak için karakter ekranı (paperdoll) üzerindeki GUILD butonuna tıklayarak gelen ekranda yer alan Resign butonuna iki defa tıklamalıdır.

Ayrıca .ayril ya da [ayril yazarak da gelen ekrandan guild çıkışını gerçekleştirebilir.

Guildden çıkmanın bir yolu da i resign from my guild yazmaktır.

Guildi Dağıtmak (Tamamen Kaldırmak)
Guildde hiçbir kimse kalmadığında ve son olarak guildmaster da guildden çıktığında guild dağılır.

Ayrıca guildmaster dışında o guildi yönetebilecek seviyeye sahip kimse kalmadığında ve yine guildmaster guildden ayrıldığında da guild dağılacaktır.

NOT: Guildi kurarken verdiğiniz 500,000 gold, guildi kaldırdığınızda size geri verilmez.

İlgili Yazılar

Üye Girişi
Seviye Sınıfı Liderleri

Haftanın En İyileri

Etkinlik Birincileri

Günün Yaratığı

Ayın Resmi

{Forum}

Facebook Sayfamız