World of UO
Ücretsiz Olarak Oyna login.worldofuo.com: 2593

Ev Sahibi Olmak ve Ev Komutları

Konu Başlıkları

- Ev Sahibi Olma Şartları
- Nasıl Sahip Olunur?
- Ev Bilgileri ve Yönetimi
- Evde Geçerli Olan Komutlar
- Satıcı (Vendor) Kurmak
- Bir Evi Yıkmak, Kaldırmak ve Taşımak

Ev Sahibi Olma Şartları

Her oyuncu bir eve sahip olabilir, bunun için gerekli paraya sahip olması (En ucuz ev fiyatı 2 katlı arsa için 185,000 gold) temel aranan niteliktir.

Ayrıca bir evde Co-Owner olan karakterler ile zaten hesabında ev sahibi olan bir karaktere sahip olanlar ev kuramaz ve devralamazlar.

Sunucuda Britain Batı Köprüsü çevresi ile Luna sur içi staff tarafından açık arttırmayla satılan bölgelerdir, ayrıca Ilshenar (2. Dünya) ev kurulamaz haritadır. Bunun dışında kurallara uyan her arazi ev yapımına açıktır.

Nasıl Sahip Olunur?

İki şekilde sahip olabilirsiniz:

1. Şehirlerdeki Architect (mimar) tarafından satılan House Placement Tool'u satın alıp ev kuracağınız yerde bunu kullanıp ev sahibi olabilirsiniz. Arsa belirttiğiniz ev için uygunsa ev kurulacak ve gideri bankanızdan çekilecektir.


Ev kurmanıza yarayan House Placement Tool


Tıkladığınız zaman 3 kategoriden birini seçmeniz istenir.

Bu eşyayı kullandığınızda evlerin 3 grupta listelendiğini görürsünüz:

- Classic Houses (Klasik Evler), tasarımı hazır evler.
- 2-Story Customizable Houses (2 katlı, değiştirilebilir).
- 3-Story Customizable Houses (3 katlı, değiştirilebilir).

2. Başka bir oyuncudan transfer edilebilir.

Bunun için evin tabelasında OWNERSHIP, oradan Trade House seçilmeli ve devredilmek istenen oyuncu işaretlenmelidir. Devretme işlemi sırasında hem devreden hem devredilen tabelanın tam altında, yüzleri eve dönük şekilde olmalıdır.

Ev Bilgileri ve Yönetimi

Bir ev sahibi, evinin tabelasına çift tıklayarak ev bilgileri ve yönetimi ekranına ulaşabilir. Savaş halinde bulunan karakterler, savaş durumu geçene kadar bu tabelayı kullanamazlar.

Ev yönetim ekranı 5 ana bölümden oluşur.Information (Bilgi)

Ev ile ilgili genel bilgi alabileceğiniz kısım. Evin değeri, ne zaman inşa edildiği ve güncellik durumu hakkında bilgi alınabilir.

Security (Güvenlik)

Buradan eve erişimi olan karakterleri düzenleyebilir, silebilir ve ekleyebilirsiniz. Yetki sıralaması şu şekildedir:

- Owner (Ev Sahibi)
- Co-Owner (Ortaklar)
- Friends (Arkadaşlar)
- Yasaklılar (Evden Atılanlar)

Bunlardan Co-Owner ve Friends bu menüden düzenlenebilir. Ayrıca yasaklı listesine bakılıp temizlenilebilir. Owner listesi düzenlenemez, buna karşın evin sahibi olduğu hesabın tüm karakterleri Owner (sahip) statüsündedir.

Yine bu kısımda bir evin Private (özel) ya da Public (genel) olabileceğini belirleyebilirsiniz. Public bir ev üzerine ev sahibi tarafından yasaklanmamış tüm karakterler ayak basabilir. Buna karşın eve kilitlediğiniz sandıkların, kapıların ve geçiş noktalarının seviyeleri ayrı ayrı belirlenebilmektedir. Bunun içinse girebilecekler seviyesini ayarlamak istediğiniz objeye 1 kere tıklayın, açılan menüden seçim yapabilirsiniz.

Bir satıcıya sahip olmak için evin Public olması gereklidir, aksi takdirde vendor kuramazsınız.

Storage (Depo)

Toplam sandık, kilitli eşya, vendor sayıları bilgisi.

Customize (Kişiselleştir)

Hazır ev kategorisindeki bir evi "Convert Into Customizable House" butonu ile arsa haline getirebilirsiniz. Böylelikle "Customize This House" butonu görünür olacaktır.

Customize This House ile evi kendinize göre tasarlayabilirsiniz. Son gelen yeniliklerle Samurai Empire ve Mondain's Legacy tasarımlarını da kullanabiliyorsunuz.

Relocate Moving Crate evdeki kurallara uymayan eşyalar ile anlaşması sona eren vendorların eşyalarını barındıran kutudur. Bir evi kaldırmak için buna ihtiyaç duyarız ve ancak tamamen boşalttığımız takdirde evi silebiliriz.

Change House Sign / Hanger / Signpot / Foundation Style bölümleriyle evin tabelası, tabela demiri ve taban tasarımı değiştirilebilir.

Rename House, tabelada görünecek bir ev ismi belirlemenizi sağlar.

Ownership

Demolish House, bir evi tamamen kaldırmak içindir. Evinizi kaldırdığınızda, evin değeri bankanıza çek olarak konulacaktır. Eğer bu buton gri ve seçilemez görünüyorsa, Customize bölümünde bulunan Relocate Moving Crate'e tıklayıp kutuyu boşaltın.

Trade House, bir evi başkasına devretmenizi sağlar.

Evde Geçerli Olan Komutlar

Bir ev sahibi aşağıdakileri yazarak ilgili işlemleri yapabilir:

"i wish to lock this down", bir eşyayı kilitlemek, sabit duruma getirmek. Bu bir sandık olursa içindekileri oynatamazsınız, bu yüzden sandık gibi eşya barındırabilen nesnelere bir sonraki komutu kullanmalısınız.

"i wish to secure this", bir eşyaya kimlerin erişebileceğini belirlemek. Örneğin bir sandığı kimlerin (Owner, Co-Owner, Friend) açabileceğini buradan belirlersiniz.

"i wish to release this", sabitlenmiş bir eşyayı tekrar hareket edebilir, bağımsız hale getirmek.

"remove thyself", bir oyuncuyu evden atmak (sadece atar).

"i ban thee", bir oyuncunun eve erişimini tamamen engellemek.

"i wish to place a trash barrel", eve çöp kutusu koymak. Kaldırmak için balta kullanmalı, ona iki defa tıklamalı sonra kutuyu işaretlemelisiniz.

UYARI: Evde sabit durmayan eşyaların silinme süresi de, diğer yerlerde olduğu gibi 3 - 8 dakika arasındadır.

UYARI: Ayı postu, anvil, forge gibi eşyalar kontrat olarak kullanılır, bunları tekrar kontrat haline getirmek için balta kullanmalısınız (trash barrelda anlatıldığı gibi).

Satıcı (Vendor) Kurmak

Bazı eşyalarınızı satmak ve para kazanmak için ev sahibi iseniz Banker'den satın alacağınız "Contract of Employment" kontratını evinizde kullanarak bir satıcı oluşturabilirsiniz. Bunun için evin güvenlik seviyesi Public olmalıdır.

Ev sahibine ait bir satıcı, parasız kaldığında ya da evde yeterli yer bulunmadığında silinir. Böyle bir durumda vendordaki eşyaları ev menüsündeki Customize -> Relocate Moving Crate butonuna tıklayarak çıkan kutudan alabilirsiniz.

Bazen evi düzenlediğinizde vendorlar kaybolur. Ancak bunları geri getirmeniz mümkün. Bunun için evdeyken üzerinize tıklayın ve "Get Vendor" butonunu seçin. Evinizdeki tüm vendorların listesi için ev tabelasına sadece bir kere tıklayın, açılan menüden "Vendors" bağlantısına ulaşılabilir.

Bir Evi Yıkmak, Kaldırmak ve Taşımak

Sahip olduğunuz evi, ev sahibi, ev yönetim penceresinde OWNERSHIP -> Demolish House butonu ile yıkabilir ve tamamen kaldırabilir. Evin değeri bankasına gönderilir. Ayrıca o yere 1 saat boyunca ev kurulamaz (Eğer bu buton görünmüyorsa Customize -> Relocate Moving Crate butonuna tıklayıp kutuyu boşaltın).

Bir evi taşımanız da mümkün, bunu ancak staff yardımı ile yapabilirsiniz. Oyunda bir yetkili bulduğunuz zaman ondan farklı bir yere taşınmasını rica edebilirsiniz.

Ayrıca Sur Sistemi kurallarına göre hiçbir evin yeri garanti değildir. Sahip olduğunuz ev, sur arazisi olursa eviniz taşınır (yakınlarda bir yere).

Açık arttırma bölgelerinde bulunan, bu yolla alınmış bir ev silindiğinde de sahibi hak iddia edemez. O arazi tekrar ev kurularak açık arttırmayla satılır.

İlgili Yazılar

Sohbet Odamız

Seviye Sınıfı Liderleri

Haftanın En İyileri

Etkinlik Birincileri

Günün Yaratığı

Ayın Resmi

Facebook Sayfamız